Zarząd Główny TROW uczestniczy w rozmowach o planach urządzeniowo-rolnych

Zarząd Główny TROW uczestniczy w rozmowach o planach urządzeniowo-rolnych

Zarząd Główny TROW uczestniczy w rozmowach o planach urządzeniowo-rolnych

Rafal Romanowski Fot. KOWR

Na zaproszenie Pana Rafała Romanowskiego – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiciele Zarządu TROW wzięli udział w spotkaniu dotyczącym włączenia planów urządzeniowo-rolnych do systemu planowania miejscowego w Polsce. W spotkaniu udział wzięła również Pani Lidia Kostańska – Dyrektor Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury Wsi w MRiRW.

Jak podkreślał podczas spotkania prezes TROW – dr hab. Jacek M. Pijanowski, prof. URKW Polsce niezbędne jest wprowadzenie systemu urządzania przestrzeni wiejskiej. Mamy bardzo dobry wzorzec województwa dolnośląskiego, które już kilkanaście lat temu wprowadziło powszechną realizację planowania urządzeniowo-rolnego – z pożytkiem dla regionu i gmin wiejskich. Na podstawie tych doświadczeń można zbudować rozwiązania ogólnopolskie”. Jak podkreślił I Wiceprezes TRW – prof. dr hab. Franciszek WochPlanowanie urządzeniowo-rolne da możliwość właściwego wkomponowania w przestrzeń wiejską zadań wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu oraz wzmocni rozwój gospodarstw rodzinnych”.

Warto zaznaczyć, iż TROW – reprezentując liczne grono naukowców i praktyków – od ponad dekady postuluje włączenie planów urządzeniowo-rolnych do systemu planowania miejscowego w Polsce.